2009 CMJ Music Marathon & Film Festival full schedule at cmj09.sched.org


P 10:00am – 11:15am Growing Pains NYU, Kimmel Center, 4th Floor, Eisner & Lubin Auditorium, NYU Kimmel Center, NYU Kimmel Center, Room 401
P 11:00am – 12:15pm Career Choice Series: I Want To Make Music For A Living NYU, Kimmel Center, 4th Floor, Room 406
P 11:00am – 12:15pm Music And The Digital Mobile Space NYU, Kimmel Center, 8th Floor, Shorin Room 802
P 11:00am – 12:15pm The Greening Of The Music Industry NYU, Kimmel Center, 9th Floor, Room 905-907
P 11:30am – 12:45pm Music Directors' Summit NYU, Kimmel Center, 4th Floor, Eisner & Lubin Auditorium, NYU Kimmel Center, NYU Kimmel Center, Room 401
F 12:00pm – 1:30pm The Ballot or the Bullet Norwood Screening Room
P 12:30pm – 1:15pm Swedish Music Seminar: State Of The Digital World NYU, Kimmel Center, 9th Floor, Silver Board Room, Room 914
M 12:30pm – 1:45pm General Music Business NYU Kimmel Center, 9th Floor, Room 909
P 12:30pm – 1:45pm Career Choice Series: I Want To Start A Band In 2010 NYU, Kimmel Center, 4th Floor, Room 406
P 12:30pm – 1:45pm Life As A Modern Day Professional (Really Professional) Producer NYU, Kimmel Center, 9th Floor, Room 905-907
P 12:30pm – 1:45pm Music For Good NYU, Kimmel Center, 4th Floor, Room 405
P 12:30pm – 1:45pm Small Efficient Record Label - Big Results NYU, Kimmel Center, 8th Floor, Shorin Room 802
P 1:30pm – 2:15pm Swedish Music Seminar: The Power Of Women In The Industry NYU, Kimmel Center, 9th Floor, Silver Board Room, Room 914
F 1:30pm – 3:30pm Footsteps in Africa: A Nomadic Journey Norwood Screening Room
M 2:00pm – 3:15pm Artist Management NYU Kimmel Center, 9th Floor, Room 909
P 2:00pm – 3:15pm Career Choice Series: I Want To Work In Music Marketing NYU, Kimmel Center, 4th Floor, Room 406
P 2:00pm – 3:15pm Fan Relationship Management: New Light On An Old Concept? NYU, Kimmel Center, 8th Floor, Shorin Room 802
P 2:00pm – 3:15pm Rock Fashion Trends And Predictions For 2010 And Beyond NYU, Kimmel Center, 9th Floor, Room 405
P 2:00pm – 3:15pm Using Brands And Sports Properties To Help Build Your Career NYU, Kimmel Center, 9th Floor, Room 905-907
P 2:15pm – 3:30pm Making Executive Decisions NYU, Kimmel Center, 4th Floor, Eisner & Lubin Auditorium, NYU Kimmel Center, NYU Kimmel Center, Room 401
P 2:45pm – 3:30pm Swedish Music Seminar: Media In Today's Music World NYU, Kimmel Center, 9th Floor, Silver Board Room, Room 914
F 3:00pm – 5:00pm War Child Norwood Screening Room
M 3:30pm – 4:45pm Online Marketing NYU Kimmel Center, 9th Floor, Room 909
P 3:30pm – 4:45pm Across Cultures: Beats and Rhymes World-Wide NYU, Kimmel Center, 8th Floor, Shorin Room 802
P 3:30pm – 4:45pm Deja Vu All Over Again NYU, Kimmel Center, 4th Floor, Room 405
P 3:30pm – 4:45pm Not Oil And Water: Connecting the Physical and Digital Music Product Relationship NYU, Kimmel Center, 4th Floor, Room 405
P 3:30pm – 4:45pm The 'Scenes' Of Some Solid Songwriting Cities NYU, Kimmel Center, 9th Floor, Room 905-907
P 4:00pm – 5:00pm Swedish Music Seminar: CMJ Super Panel: Idol Views From Two Music Nation Leaders, USA and Sweden NYU, Kimmel Center, 9th Floor, Silver Board Room, Room 914
C 5:00pm – 6:00pm WNYU Session @ WNYU WNYU Studios
S 6:00pm – 7:00pm Henry Wolfe Bell House
S 6:00pm – 7:00pm Josh Charles Village Underground
S 6:00pm – 7:00pm Rachel Platten Rockwood Music Hall
C 6:00pm – 8:00pm Medium Rotation's College Day After Party Solas
S 6:15pm – 7:00pm We Are Enfant Terrible Delancey
S 6:30pm – 7:00pm Describe DROM
S 6:30pm – 7:30pm DJ Per Gardehall Norwood
S 6:30pm – 9:30pm Diwon DROM
S 7:00pm – 7:15pm Shawn Chrystopher S.O.B.'s
S 7:00pm – 7:30pm Darshan DROM
S 7:00pm – 7:40pm Bin Laden Blowing Up The Studio @ Webster Hall
S 7:00pm – 7:40pm Reni Lane Delancey
S 7:00pm – 7:45pm At Sea The Suffolk
S 7:00pm – 7:45pm Pete Drungle feat. Pamelia Kurstin Delancey (Upstairs)
S 7:00pm – 8:00pm Bellflur Local 269
S 7:00pm – 8:00pm Choir of Young Believers Le Poisson Rouge
S 7:00pm – 8:00pm Chris Kasper Rockwood Music Hall
S 7:00pm – 8:00pm Dead Sexy Inc. Ace of Clubs
S 7:00pm – 8:00pm DJ Boo 92Y Tribeca
S 7:00pm – 8:00pm Freelance Whales Bell House
S 7:00pm – 8:00pm JBM Mercury Lounge
S 7:00pm – 8:00pm JD Souther Living Room
S 7:00pm – 8:00pm Lachi Village Underground
S 7:00pm – 8:00pm Loxsly Union Hall
S 7:00pm – 8:00pm NLX Bowery Electric
S 7:00pm – 8:00pm Otter Petter Kenny's Castaways
F 7:00pm – 9:00pm Dear Lemon Lima Clearview Cinemas Chelsea
S 7:00pm – 12:00am Jabari (hosting) S.O.B.'s
S 7:00pm – 12:00am Phat Phillie 92Y Tribeca
S 7:00pm – 1:00am Dave Godowsky Mercury Lounge
F 7:15pm – 9:15pm The Invisible Life of Thomas Lynch Clearview Cinemas Chelsea
S 7:20pm – 7:40pm Prgz S.O.B.'s
S 7:30pm – 8:00pm Eprhyme DROM
S 7:30pm – 8:00pm Jaw Lesson Norwood
S 7:30pm – 8:15pm Destrophy Nokia Theater
S 7:30pm – 8:30pm Matt Mayes Googie's Lounge
S 7:45pm – 8:15pm CALLmeKAT Delancey (Upstairs)
S 7:45pm – 8:30pm Skibunny The Suffolk
S 7:45pm – 8:30pm Suckers Delancey
S 7:45pm – 8:30pm Tony Castles The Studio @ Webster Hall
S 7:50pm – 8:10pm Freddie Gibbs S.O.B.'s
S 8:00pm – 8:30pm DJ Avi Roig (It's A Trap) Norwood
S 8:00pm – 8:40pm The Hush Now Bruar Falls
S 8:00pm – 8:45pm Antarctic Lit Lounge
S 8:00pm – 8:45pm Chuck Mosley Fat Baby
S 8:00pm – 8:45pm Paleo Bowery Ballroom
S 8:00pm – 8:45pm The Binary Marketing Show The Rose
S 8:00pm – 9:00pm Amber Rubarth Rockwood Music Hall
S 8:00pm – 9:00pm At Versaris 92Y Tribeca
S 8:00pm – 9:00pm Best Man Local 269
S 8:00pm – 9:00pm Black Swan Green Trash
S 8:00pm – 9:00pm Drunken Barn Dance Spike Hill
S 8:00pm – 9:00pm Elodie O Ace of Clubs
S 8:00pm – 9:00pm Flying Machines Fontana's
S 8:00pm – 9:00pm Grammar Kenny's Castaways
S 8:00pm – 9:00pm Kim Taylor Living Room
S 8:00pm – 9:00pm Patrick Watson Mercury Lounge
S 8:00pm – 9:00pm RUBIK Union Pool
S 8:00pm – 9:00pm Sara Haze Village Underground
S 8:00pm – 9:00pm Small Black Bell House
S 8:00pm – 9:00pm Special Guest Pianos
S 8:00pm – 9:00pm Spiral Beach Arlene's Grocery
S 8:00pm – 9:00pm Suzannah Johannes Knitting Factory
S 8:00pm – 9:00pm Tall Tall Trees Bowery Electric
S 8:00pm – 9:00pm The Frontier Brothers Alphabet Lounge
S 8:00pm – 9:00pm The Press Charleston
S 8:00pm – 9:00pm Unicycle Loves You Union Hall
S 8:00pm – 9:00pm Via Tania Le Poisson Rouge
S 8:00pm – 9:40pm Kosha Dillz DROM
S 8:00pm – 10:00pm Vertical Horizon Hiro Ballroom @ The Maritime Hotel
S 8:00pm – 4:00am Holy Ghost! Brooklyn Bowl
S 8:00pm – 4:00am James Murphy and Pat Mahoney (Special Disco Version) Brooklyn Bowl
S 8:00pm – 4:00am Shit Robot Brooklyn Bowl
S 8:00pm – 4:00am Still Going Brooklyn Bowl
S 8:00pm – 4:00am YACHT Brooklyn Bowl
S 8:15pm – 8:35pm Pill S.O.B.'s
S 8:15pm – 9:00pm Chen Lo Rebel
S 8:15pm – 9:00pm Seventh Void Nokia Theater
S 8:15pm – 9:00pm Spottiswoode Delancey (Upstairs)
S 8:15pm – 9:30pm Lynch feat. Jim Loughlin of moe. Sullivan Hall
S 8:30pm – 9:00pm Francis Norwood
S 8:30pm – 9:00pm The Bongos Maxwell's
S 8:30pm – 9:10pm Bottle Up and Go The Studio @ Webster Hall
S 8:30pm – 9:10pm Yes Giantess Delancey
S 8:30pm – 9:15pm Bobby Long Canal Room
S 8:30pm – 9:15pm Lowry The Suffolk
S 8:30pm – 9:30pm Tandy Googie's Lounge
S 8:40pm – 9:15pm Brandon Hines S.O.B.'s
S 8:45pm – 9:30pm Electro Morocco & Dreams in Static DROM
S 8:45pm – 9:30pm FOUND The Rose
S 8:45pm – 9:30pm Holy Sons Bowery Ballroom
S 8:45pm – 9:30pm Kill Kill Kill Cameo Gallery
S 8:45pm – 9:30pm Spanish Prisoners Bruar Falls
S 8:45pm – 9:30pm The Bronzed Chorus Lit Lounge
S 8:45pm – 9:30pm We're Pregnant Fat Baby
S 9:00pm – 9:30pm DJ Lydia Kellam (The Swedebeat) Norwood
S 9:00pm – 9:30pm Jern Eye Southpaw
S 9:00pm – 9:40pm Subplots Bowery Poetry Club
S 9:00pm – 9:45pm Golden Silvers Music Hall of Williamsburg
S 9:00pm – 9:45pm The Sea Fontana's
S 9:00pm – 9:45pm Thomas Truax Delancey (Upstairs)
S 9:00pm – 10:00pm Alec Ounsworth Mercury Lounge
S 9:00pm – 10:00pm Annie And the Beekeepers Living Room
S 9:00pm – 10:00pm Arpline Union Hall
S 9:00pm – 10:00pm Beep Beep Knitting Factory
S 9:00pm – 10:00pm Dead Men Dreaming Nokia Theater
S 9:00pm – 10:00pm Diehard Charleston
S 9:00pm – 10:00pm Ethan Lipton Rockwood Music Hall
S 9:00pm – 10:00pm Grand Analog Arlene's Grocery
S 9:00pm – 10:00pm Hawk and Dove Bell House
S 9:00pm – 10:00pm La Melodia 92Y Tribeca
S 9:00pm – 10:00pm Lightning Love Spike Hill
S 9:00pm – 10:00pm Migu Le Poisson Rouge
S 9:00pm – 10:00pm Paper Airplane Alphabet Lounge
S 9:00pm – 10:00pm Pocketknife Bowery Electric
S 9:00pm – 10:00pm pow wow! Cake Shop
S 9:00pm – 10:00pm Regia Local 269
S 9:00pm – 10:00pm REGO Kenny's Castaways
S 9:00pm – 10:00pm Sgt Dunbar and the Hobo Banned Zebulon
S 9:00pm – 10:00pm Shaka Ponk Ace of Clubs
S 9:00pm – 10:00pm Terror Pigeon Dance Revolt Pianos
S 9:00pm – 10:00pm The Idle Hands Trash
S 9:00pm – 10:00pm Timber Timbre Union Pool
S 9:00pm – 10:00pm Tina Brown & Pimp Ninja Rebel
S 9:00pm – 10:00pm You, You're Awesome Pete's Candy Store
S 9:00pm – 12:00am DJ Keelay Southpaw
S 9:15pm – 10:00pm Bloodgroup The Suffolk
S 9:15pm – 10:00pm Casxio Canal Room
S 9:15pm – 10:00pm Delorean Delancey
S 9:15pm – 10:00pm Suckers The Studio @ Webster Hall
F 9:15pm – 11:15pm Kid Creole and My Coconuts Clearview Cinemas Chelsea
F 9:15pm – 11:15pm Pardon Us For Living But The Graveyard Is Full Clearview Cinemas Chelsea
S 9:20pm – 9:50pm Camp Lo S.O.B.'s
S 9:30pm – 10:00pm Illa J & Frank Nitt Southpaw
S 9:30pm – 10:00pm Sofia Talvik Norwood
S 9:30pm – 10:10pm Dinosaur Feathers Bruar Falls
S 9:30pm – 10:15pm Computer Perfection The Rose
S 9:30pm – 10:15pm drugdealer Fat Baby
S 9:30pm – 10:15pm HO-AG Lit Lounge
S 9:30pm – 10:15pm Knives Everywhere Fat Baby
S 9:30pm – 10:15pm So Many Wizards Cameo Gallery
S 9:30pm – 10:30pm Dolorean Bowery Ballroom
S 9:30pm – 10:30pm Kasey Anderson Googie's Lounge
S 9:30pm – 11:00pm Break Science feat. Adam Deitch Sullivan Hall
F 9:30pm – 11:30pm Cuba 1961: A Love Story Clearview Cinemas Chelsea
F 9:30pm – 11:30pm Lightheaded Clearview Cinemas Chelsea
F 9:30pm – 11:30pm Live Music Clearview Cinemas Chelsea
F 9:30pm – 11:30pm Out Of The Darkness Clearview Cinemas Chelsea
F 9:30pm – 11:30pm Passing Fancy Clearview Cinemas Chelsea
F 9:30pm – 11:30pm Windows Vista: Predator Edition Clearview Cinemas Chelsea
F 9:30pm – 11:30pm With Anchovies, Without Mamma Clearview Cinemas Chelsea
S 9:45pm – 10:30pm General Fiasco Fontana's
S 9:45pm – 10:30pm Goldhawks Music Hall of Williamsburg
S 9:45pm – 10:30pm Paul Wallfisch Delancey (Upstairs)
S 9:45pm – 10:30pm We Should Be Dead Bowery Poetry Club
S 10:00pm – 10:20pm 2am Club S.O.B.'s
S 10:00pm – 10:30pm DJ Lydia Kellam (The Swedebeat) Norwood
S 10:00pm – 10:30pm Finale Southpaw
S 10:00pm – 10:40pm Hunter Valentine Rebel
S 10:00pm – 10:40pm The Antlers Delancey
S 10:00pm – 10:45pm The Postmarks Canal Room
S 10:00pm – 11:00pm A Million Years Bowery Electric
S 10:00pm – 11:00pm Ambulance LTD Mercury Lounge
S 10:00pm – 11:00pm Chris Bathgate Spike Hill
S 10:00pm – 11:00pm Christopher Chu (Morning Benders) Living Room
S 10:00pm – 11:00pm Classified Arlene's Grocery
S 10:00pm – 11:00pm Coolooloosh 92Y Tribeca
S 10:00pm – 11:00pm Das Racist The Studio @ Webster Hall
S 10:00pm – 11:00pm Deleted Scenes Union Hall
S 10:00pm – 11:00pm Elsinore Kenny's Castaways
S 10:00pm – 11:00pm Free Energy Pianos
S 10:00pm – 11:00pm Hunters Charleston
S 10:00pm – 11:00pm Janel and Anthony Pete's Candy Store
S 10:00pm – 11:00pm mynameisjohnmichael Alphabet Lounge
S 10:00pm – 11:00pm Pink Noise Zebulon
S 10:00pm – 11:00pm Sleeping in the Aviary Local 269
S 10:00pm – 11:00pm Still Life Still Union Pool
S 10:00pm – 11:00pm Sweet Fanny Adams Ace of Clubs
S 10:00pm – 11:00pm The Shackeltons Trash
S 10:00pm – 11:00pm Type O Negative Nokia Theater
S 10:00pm – 11:00pm Uninhabitable Mansions Bell House
S 10:00pm – 11:00pm UUVVWWZ Knitting Factory
S 10:00pm – 11:00pm Warpaint Le Poisson Rouge
S 10:00pm – 11:30pm The Bongos Maxwell's
S 10:00pm – 11:00pm The Answering Machine Cake Shop
S 10:15pm – 11:00pm Cinemechanica Lit Lounge
S 10:15pm – 11:00pm Descender Fat Baby
S 10:15pm – 11:00pm Exit Music Cameo Gallery
S 10:15pm – 11:00pm Meeting of Important People Bruar Falls
S 10:15pm – 11:00pm Oh Fortuna The Rose
S 10:30pm – 11:00pm Moonbabies Norwood
S 10:30pm – 11:00pm Oddisee Southpaw
S 10:30pm – 11:00pm Theophilus London S.O.B.'s
S 10:30pm – 11:10pm Jessie Rose Trip Fontana's
S 10:30pm – 11:10pm Nick Howard Crash Mansion
S 10:30pm – 11:10pm The Minutes Bowery Poetry Club
S 10:30pm – 11:15pm David J w/ members of Botanica (Halloween set feat. covers & Bauhaus songs) Delancey (Upstairs)
S 10:30pm – 11:25pm Mumford & Sons Music Hall of Williamsburg
S 10:30pm – 11:30pm Chip Robinson Googie's Lounge
S 10:30pm – 11:30pm Chris Denny and The Natives Bowery Ballroom
S 10:30pm – 11:30pm Dizzy Gillespie Alumni All-Stars Blue Note
S 10:45pm – 11:30pm Lana Del Rey Canal Room
S 10:45pm – 11:30pm The Fire & Reason Rebel
S 10:45pm – 11:40pm Bear Hands Delancey
S 11:00pm – 11:30pm DJ Babak. Adam Tensta Norwood
S 11:00pm – 11:30pm Kam Moye aka Supastition Southpaw
S 11:00pm – 11:40pm Pet Ghost Project Bruar Falls
S 11:00pm – 11:40pm The Teenage Prayers Trash
S 11:00pm – 11:45pm Arabrot Fat Baby
S 11:00pm – 11:45pm So Many Dynamos Lit Lounge
S 11:00pm – 11:45pm Voices Voices Cameo Gallery
S 11:00pm – 12:00am Alfaress 92Y Tribeca
S 11:00pm – 12:00am Army Navy Union Hall
S 11:00pm – 12:00am Black Taxi Bowery Electric
S 11:00pm – 12:00am Brighton MA Kenny's Castaways
S 11:00pm – 12:00am EOTO Sullivan Hall
S 11:00pm – 12:00am Gordon Voidwell The Studio @ Webster Hall
S 11:00pm – 12:00am GunFight! Charleston
S 11:00pm – 12:00am Hockey Mercury Lounge
S 11:00pm – 12:00am Jets Overhead Arlene's Grocery
S 11:00pm – 12:00am Kittens Ablaze Cake Shop
S 11:00pm – 12:00am Little Teeth Zebulon
S 11:00pm – 12:00am Marcellus Hall Living Room
S 11:00pm – 12:00am Old Canes Knitting Factory
S 11:00pm – 12:00am Robbers On High Street Bell House
S 11:00pm – 12:00am Shilpa Ray Pianos
S 11:00pm – 12:00am The Americans Local 269
S 11:00pm – 12:00am The Frontier Ruckus Spike Hill
S 11:00pm – 12:00am The Mieka Canon Rockwood Music Hall
S 11:00pm – 12:00am The National Reserve Pete's Candy Store
S 11:00pm – 12:00am The River Raid Ace of Clubs
S 11:00pm – 12:00am The States Alphabet Lounge
S 11:00pm – 12:00am Zeus Union Pool
S 11:00pm – 2:00am Secret Comedy Central Comedians Comix
S 11:00pm – 2:30am Busta Rhymes B.B. King's
S 11:00pm – 2:30am D.I.T.C. B.B. King's
S 11:00pm – 2:30am DJ A -Trak B.B. King's
S 11:00pm – 2:30am DJ Craze B.B. King's
S 11:00pm – 2:30am Rahzel & DJ JS 1 B.B. King's
S 11:00pm – 2:30am Sadat X B.B. King's
S 11:00pm – 2:30am Styles P & DJ Green Lantern B.B. King's
S 11:00pm – 2:30am X-Ecutioners B.B. King's
S 11:10pm – 11:30pm Big Sean S.O.B.'s
S 11:10pm – 12:00am Alyson Greenfield Crash Mansion
S 11:15pm – 12:00am Crash & Burn Delancey (Upstairs)
S 11:15pm – 12:00am Super Extra Bonus Party Bowery Poetry Club
S 11:15pm – 12:00am Youth Group Fontana's
S 11:25pm – 12:20am The Temper Trap Music Hall of Williamsburg
S 11:30pm – 11:55pm Trinity (A.G., Sadat X, DJ Jab) Southpaw
S 11:30pm – 12:00am Mike Posner S.O.B.'s
S 11:30pm – 12:00am Semaj Rebel
S 11:30pm – 12:15am Your Nature Canal Room
S 11:30pm – 12:30am Deer Tick Bowery Ballroom
S 11:30pm – 12:30am Nate Schweber Googie's Lounge
S 11:45pm – 12:30am Andy J Gallagher Bruar Falls
S 11:45pm – 12:30am Decapitado Fat Baby
S 11:45pm – 12:30am The Polyamorous Affair Cameo Gallery
S 11:45pm – 12:40am Male Bonding Delancey
S 11:55pm – 12:30am Tanya Morgan Southpaw
S 12:00am – 12:00am Shinichi Osawa Fillmore New York @ Irving Plaza
S 12:00am – 12:40am Goon Squad Rebel
S 12:00am – 12:40am The Star Department Bowery Poetry Club
S 12:00am – 12:45am Kirstan Dehan Crash Mansion
S 12:00am – 1:00am Black Tie Party Charleston
S 12:00am – 1:00am BM LINX Pianos
S 12:00am – 1:00am Corto Maltese Local 269
S 12:00am – 1:00am Earatik Statik Kenny's Castaways
S 12:00am – 1:00am Elliott Brood Living Room
S 12:00am – 1:00am Hollerado Union Pool
S 12:00am – 1:00am Local Natives Mercury Lounge
S 12:00am – 1:00am Nomadic Massive 92Y Tribeca
S 12:00am – 1:00am Orenda Fink Knitting Factory
S 12:00am – 1:00am Pomegranates Bell House
S 12:00am – 1:00am Priestess Arlene's Grocery
S 12:00am – 1:00am Shaky Hands Cake Shop
S 12:00am – 1:00am The King Left Fontana's
S 12:00am – 1:00am The Past Times Trash
S 12:00am – 4:00am DJ Nikodemus & guests S.O.B.'s
S 12:00am – 1:00am Reid Paley Delancey (Upstairs)
S 12:15am – 1:00am The Constellations Canal Room
S 12:30am – 1:15am Corridor Cameo Gallery
S 12:30am – 1:30am Ben Wildenhaus Googie's Lounge
S 12:30am – 1:30am Souls Of Mischief Southpaw
S 12:45am – 1:15am Stephanie Carlin Crash Mansion
S 12:45am – 1:30am Dark Room Notes Bowery Poetry Club
S 12:45am – 1:40am Special Guests Delancey
S 1:00am – 2:00am Choir of Young Believers Pianos
S 1:00am – 2:00am Miles Benjamin Anthony Robinson Knitting Factory
S 1:00am – 2:00am Sean Bones Mercury Lounge
S 1:15am – 2:00am My Other Friend Crash Mansion
S 1:15am – 2:00am Warpaint Cameo Gallery